Cel mai complex centru din ţară pentru copiii cu Sindrom Down și Autism se construieşte la Parohia Mavrogheni

La Parohia „Izvorul Tămăduirii” – Mavrogheni din Sectorul 1 al Capitalei va fi construit cel mai complex centru din țară pentru recuperarea copiilor care suferă de Sindrom Down și Autism, și va fi echipat la standarde europene.

Consiliul Local al Sectorului 1 a aprobat proiectul de hotărâre în care se propune finanțarea din bugetul local a cheltuielilor de investiții necesare construirii acestui centru, joi, 14 iulie 2021.

Clădirea va avea un regim de înălțime de S+P+2E și o suprafață de aproximativ 950 mp.

Centrul va oferi servicii psihologice, psihiatrice, terapeutice, medicale, educaționale și recuperatorii integrate și aparținătorilor copiilor cu Sindrom Down și Autism.

Principalele beneficii

Primăria Sectorului 1 menționează principalele cinci beneficii ale centrului de recuperare a copiilor afectați de cele două afecțiuni:

• crearea condițiilor prin care copiii care suferă de cele două afecțiuni să-și îmbunătățească abilitățile, să poată deveni adulții de mâine, capabili să se bucure de o viață aproape normală;
  • sprijinirea familiilor în tratarea și ameliorarea acestor afecțiuni, atât din punct de vedere moral, cât și din punct de vedere financiar;
  • realizarea unui cadru medical care să permită accesul specialiștilor, părinților și copiilor la cele mai recente studii și terapii apărute în domeniu la nivel mondial;
  • promovarea respectului și responsabilității de sine și față de ceilalți copii cu Sindrom Down și Autism, organizând întâlniri cu copii și tineri cu aceleași condiții din alte regiuni din țară și străinătate, tabere și excursii școlare.

Sursă foto: DGASPC Sector 6