A fost sfinţită capela din incinta unei instituţii sociale din judeţul Prahova

Episcopul Ieronim al Daciei Felix a sfinţit luni capela Complexului de servicii comunitare din localitatea Fântânele din județul Prahova.

După slujba de sfinţire a capelei, ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie şi a vorbit despre importanţa slujirii aproapelui.

„Puterea aceasta a iubirii de Dumnezeu şi de aproapele care se manifestă şi în acest aşezământ prin slujirea celor care sunt în nevoie este un lucru foarte important”.

„Slujirea aceasta pe care o aveţi are puterea să aducă lumina Domnului nostru Iisus Hristos. Poate nu în aceeași măsură în care au avut‑o sfinții pustnici, care s‑au bucurat de lumina taborică, dar vă bucuraţi de această lumină călăuzitoare a lui Hristos, care luminează pașii vieților dumneavoastră”.

„Să fim credincioşi Domnului Hristos că puterea Sa dumnezeiască ne ajută să trecem peste greutăți și suferințe, să facem viaţa mai acceptabilă, mai bună viața, mai aproape de Dumnezeu, unor oameni care au fost năpăstuiți”.

La finalul evenimentului, Episcopul Ieronim a acordat mai multe distincţii din partea Patriarhului Daniel.