Parohia Sf. Pantelimon continuă lupta cu Covid-19. Ajutor material şi financiar de peste 18.000 lei în ultima săptămână

Departamentul Ateneul Sf. Pantelimon de la Biserica „Sfântul Pantelimon ” – Foișorul de Foc din Capitală continuă lupta împotriva noului coronavirus.

Numai în ultima săptămână (6-12 aprilie) a fost acordat ajutor material și financiar celor afectați în valoare de peste 17.955 lei.

În suma menționată au intrat achiziționarea de combinezoane, măști, viziere și mănuși de protecție „Voluntarilor Sfântului Pantelimon”, dintre care unii sunt medici în spitale bucureștene.

De asemenea, o asociație care are în grijă aproximativ 40 de copii și tineri proveniți din medii sociale defavorizate, aflați în situație de risc social major, a primit ajutor financiar pentru plata utilităților.

Printre beneficiarii acțiunilor de săptămâna trecută s-au aflat și persoanele vârstnice din blocul de garsoniere din parohie.

Suma investită până în prezent în binele aproapelui de Ateneul Sfântului Pantelimon, urmare a crizei Covid-19, se ridică la valoarea de cel puțin 28.955  lei.

Foto credit: Digi24