Nouă apariţie editorială

La Editura BASILICA a Patriarhiei Române a apărut recent lucrarea „From Espoo to Paphos”. Volumul este traducerea în limba engleză a cărţii "Dialogul Bisericilor Ortodoxe cu Federaţia Luterană Mondială", scrisă de Diac. Dr. Cosmin Pricop şi publicată la Sibiu, în două volume, în 2011. Lucrarea este teza de doctorat a autorului, coordonată de Pr. Prof. Dr. Viorel Ioniţă.

„Această variantă în limba engleză a apărut la iniţiativa şi cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel care a dorit să deschidă sau să lărgească perspectiva receptării acestei cărţi nu numai în contextul teologiei ortodoxe sau teologiei româneşti, ci dincolo de aceste graniţe în contextul teologiei europene şi de ce nu, la un nivel mai larg. Este vorba de o lucrare istorică ce surprinde un dialog oficial şi teologic pe care Bisericile Ortodoxe l-au purtat şi îl poartă în continuare cu Federaţia Luterană Mondială”, a declarat pentru TRINITAS TV Asist. Univ. Dr. Cosmin Pricop de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Bucureşti.

Lucrarea constituie o mărturie în favoarea receptării documentelor teologice comune adoptate pe parcursul unei istorii de aproape trei decenii, dar şi o dovadă identitară a Ortodoxiei româneşti dinamizată continuu de dialog.

Volumul poate fi consultat în bibliotecile instituţiilor de învăţământ teologic sau cumpărat de la magazinele de colportaj ale Arhiepiscopiei Bucureştilor.



Sursa: www.basilica.ro

Din aceeași categorie