Fericitul Augustin: Despre răbdare, despre înfrânare, despre darul perseverenţei

Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă (IBMO) publică volumul „Despre răbdare, despre înfrânare, despre darul perseverenței” care însumează o serie de texte ale Fericitului Augustin.

Traducerile din limba latină și notele aparțin Prof. dr. Ana-Cristina Halichias, iar Introducerea este semnată de Pr. asist. Dr. Alexandru-Atanase Barna.

„Volumul de față vine să umple un gol în literatura patristică augustiniană disponibilă în limba română, oferind acces la trei texte inedite, de dimensiuni reduse, dar deosebit de frumoase și fascinante din punctul de vedere a principalelor teme care animă teologia Fericitului Augustin: viața morală și raportul dintre libertatea omului și harul lui Dumnezeu”, se menționează în Cuvântul înainte al Editurii IBMO.

Lucrarea poate fi achiziționată prin intermediul site-ului Librăriei Cărților Bisericești, prin comandă la tipografiaatpatriarhia.roedituraatpatriarhia.ro sau la numărul de telefon 021.335.21.28.

Foto credit: Librăria Cărților Bisericești