Mesaj de compasiune pentru familiile victimelor incendiului din localitatea Tohani

Patriarhia Română exprimă profundul său regret pentru victimele incendiului care a avut loc în dimineața zilei de marți, 26 decembrie 2023, în localitatea Tohani, comuna Gura Vadului, la pensiunea Ferma Dacilor, din județul Prahova, în urma căruia și-au pierdut viața un copil și 5 persoane adulte, dar sunt date dispărute şi alte persoane .

În aceste momente de mare durere pentru familiile, rudele, prietenii şi cunoscuţii celor decedaţi adresăm acestora cuvânt de compasiune şi de alinare sufletească.

De asemenea, ne rugăm Domnului Iisus Hristos, Cel răstignit şi înviat, să odihnească în pacea şi iubirea Sa sufletele celor decedaţi din cauza incendiului şi să-i întărească sufleteşte pe cei îndoliaţi.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române