Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române aniversează împlinirea vârstei de 70 de ani

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel își sărbătorește ziua numelui de botez și ziua de naștere în zilele de 20, respectiv, 22 iulie 2021. Biroul de presă transmite printr-un comunicat cum se desfășoară evenimentele aniversare.

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, va oficia Sfânta Liturghie marți, 20 iulie 2021, în ziua de cinstire a Sfântului și slăvitului Proroc Ilie, în Paraclisul cu același hram din Reședința Patriarhală, deoarece Preafericirea Sa a primit la Sfântul Botez numele Ilie (Dan-Ilie).

Miercuri, 21 iulie 2021, în Palatul Patriarhiei, va avea loc slujba de Te Deum și ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

În ziua de joi, 22 iulie 2021, la Altarul de vară al Catedralei Patriarhale va fi săvârșită o slujbă de Te Deum ca mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Bisericii Ortodoxe Române, a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și asupra ierarhilor, clericilor, monahilor și credincioșilor mireni.

La finalul acestei slujbe se va citi Actul Aniversar al Sfântului Sinod, la împlinirea vârstei de 70 de ani ai Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

După aceste momente liturgice se va desfășura, în sala Aula Magna din Palatul Patriarhiei, un Moment aniversar, în timpul căruia vor fi prezentate mesajele din partea autorităților de stat, precum și din partea altor instituții publice. În încheiere vor fi prezentate un volum și un film aniversar.

Mesajele de felicitare cu ocazia aniversării zilei de naștere a Patriarhului României pot fi înmânate direct la Cabinetul Patriarhal sau trimise la adresa de e-mail cabinet.patriarhalatpatriarhia.ro, ori la numărul de fax 021.406.71.62.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Foto credit : arhivă Basilica.ro