Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea ilfoveană 1 Decembrie a primit un fragment din cinstitele moaște ale Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. Darul a fost făcut de Dioceza de Viterbo, Italia, prin monseniorul Linus Fumagalli. Cinstitele moaște vor fi așezate spre închinare în biserica parohială joi, de Praznicul Înălțării Domnului. Cu această ocazie, la parohia ilfoveană va fi organizat un program liturgic special, care va începe miercuri cu slujba Vecerniei și va continua în ziua de Înălțare cu Sfânta Liturghie. Delegatul
Sfântul Ierarh Luca, Arhiepiscopul Crimeei, a fost serbat marți la Capela Institutului de Endocrinologie „C. I. Parhon” din Capitală. Lăcașul de cult îl are drept ocrotitor pe Sfântul Doctor și deține un fragment din cinstitele sale moaște. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Părintele Marian Crăciun de la Sectorul Administrativ-bisericesc al Arhiepiscopiei Bucureștilor împreună cu un sobor de preoți. „Sfântul Luca al Crimeei a înțeles că sensul vieții lui și chemarea lui pe acest pământ este să fie de ajutor
„De la orbul din naștere trebuie să învățăm că este bine şi este demn să mărturisim şi să apărăm numele lui Hristos, Cel care ne dăruiește viața şi sănătatea”, a îndemnat duminică Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul la Paraclisul Catedralei Naționale. Episcopul vicar patriarhal a explicat minunea vindecării orbului din naștere și a evidențiat mai multe învățături care se desprind din aceasta. „În primul rând să învăţăm că mărturisirea credinţei şi apărarea numelui lui Hristos sunt răsplătite de Fiul lui
„Observăm, în cazul nostru și în alte cazuri, că orbirea sufletească este mai grea decât orbirea trupească”, a spus duminică Episcopul vicar Timotei Prahoveanul al Arhiepiscopiei Bucureștilor la Catedrala Patriarhală. Preasfinția Sa a explicat evanghelia citită la Sfânta Liturghie, despre vindecarea orbului din naștere. „Cei care se aflau în preajma orbului din naștere, care a primit lumină de la Lumina lumii, erau refractarii Luminii și în primul rând ai învățăturii Mântuitorului”. Orbul vindecat a fost chemat să dea mărturie în
Biserica Zlătari din București va fi re sfințită duminică, 16 iunie, în urma unor ample lucrări de înnoire, restaurare și consolidare. În perioada 2008-2023, s-au făcut reparații generale atât în exterior, cât și în interior, și a fost construit un centru social-pastoral. „Biserica a fost restaurată integral. S-a făcut consolidarea zidăriei, iar acoperișul a fost schimbat cu tablă de cupru. Tencuiala veche deteriorată a fost înlăturată și s-a realizat o tencuială nouă. Într-o altă fază a amplului proiect, s-a lucrat
Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, a sfințit duminică o capelă construită în cimitirul Parohiei Homorâciu de pe Valea Teleajenului. „O astfel de capelă într-un cimitir ortodox este necesară, întrucât Biserica noastră este o Biserică mărturisitoare a Învierii”, a subliniat ierarhul. „Noi mărturisim că viața de pe pământ nu se încheie la mormânt, ci continuă în Împărăția lui Dumnezeu pentru cei care cred în El, pentru cei care Îl mărturisesc și își sfințesc viața cu fapte bune.”
„Biserica a fost școala care a format milioane de creștini, milioane de sfinți, de martiri, de cuvioși și de cuvioase, de cărturari. Și în Biserică s-au înființat universitățile, școlile. Oamenii Bisericii au alcătuit, sute de ani, manualele după care s-au format generații întregi de buni creștini și de buni cetățeni”, a spus duminică Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop vicar patriarhal. Ierarhul a sfințit paraclisul Liceului Teoretic „Sf. Trei Ierarhi” din Capitală și a oficiat Sfânta Liturghie într-un foișor amenajat în
Parohia Brâncuși din Sectorul 6 al Capitalei îl serbează luni pe Sfântul Ioan Rusul, unul dintre ocrotitorii comunității. Programul liturgic de hram începe duminică seară, de la ora 18:00, cu slujba Vecerniei unită cu Litia. Luni vor fi oficiate Utrenia și Sfânta Liturghie spre pomenirea Sf. Ioan Rusul. Anul acesta sa împlinesc 16 ani de la înființarea parohiei și punerea pietrei de temelie pentru biserica ocrotită de Sf. Ioan Rusul. Sfântul lăcaș a fost sfințit de Patriarhul Daniel în 2021
Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul a oficiat duminică Sfânta Liturghie la Biserica „Domnița Bălașa” din Capitală și a vorbit despre femeile mironosițe, pe care le regăsim astăzi „în mulțimea de femei credincioase care tratează și veghează la căpătâiul bolnavilor în spitale sau în așezăminte de copii și de bătrâni, arătând dragostea și jertfelnicia lor față de toți cei aflați în suferință”. În cuvânt, Episcopul vicar patriarhal a explicat textul evanghelic duminical, care le prezintă pe femeile mironosițe mergând la mormântul Mântuitorului
„Să ne rugăm ca să avem mereu astfel de femei mărturisitoare, purtătoare de mirul faptelor bune, care se vor îngriji de Biserică, de familie, de cei aflați în suferință, de săraci și de cei spre care nu privesc nici rudele, nici cunoscuții lor”, a spus Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul duminică la Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala Patriarhală. Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor a vorbit despre femeile mironosițe, pe care Biserica le cinstește în a treia duminică după Paști. Meritul femeilor



