O nouă raclă pentru un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul a fost sfințită luni la Capela Institutului de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din Capitală, în cadrul manifestărilor liturgice dedicate ocrotitorului spiritual al instituției medicale. Sfânta Liturghie a fost oficiată de mai mulți clerici, printre care părintele Ionuț Tutea, consilier eparhial la Sectorul Social-Filantropic și Misionar al Arhiepiscopiei Bucureștilor și delegatul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, părintele Alin Nica, coordonatorul preoților de caritate din Arhiepiscopia Bucureștilor, și părintele Cristian Colibă, slujitorul
„Doar comuniunea noastră cu Dumnezeu ne odihneşte sufletul, ne linişteşte şi ne împlineşte”, a explicat duminică Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul. Preasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie la Paraclisul Catedralei Naționale. Referindu-se la Evanghelia Duminicii a treia după Rusalii, ierarhul a subliniat pericolul grijilor excesive ale vieții, mai ales pentru omul contemporan, care se confruntă permanent cu numeroase preocupări și incertitudini. „Cred că nu este om care, de-a lungul vieţii sale, să nu fi fost împovărat de griji”, a spus
„Dumnezeu poartă de grijă tuturor, cu atât mai mult omului pe care l-a așezat în fruntea creației Sale”, a subliniat Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Preasfinția Sa a oficiat duminică Sfânta Liturghia la Catedrala Patriarhală, unde a explicat că omul este chemat să-și întemeieze viața pe cuvintele lui Hristos și să nu se lase stăpânit de grijile trecătoare ale lumii. „Evanghelia de astăzi ne prezintă doar câteva versete, dar cuvintele cele mai profunde ale acestei predici
„Să redescoperim puterea rugăciunii, frumusețea smereniei și dorul după Dumnezeu”, a îndemnat vineri Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul. Preasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie la Paraclisul Mănăstirii Antim, cu prilejul sărbătorii Sfântului Cuvios Paisie cel Mare. Ierarhul a arătat că sfântul și-a dedicat întreaga existență lui Dumnezeu prin rugăciune, smerenie și iubire față de aproapele: „Viața lui ne arată că Evanghelia nu este doar o învățătură frumoasă, ci o realitate care se împlinește în cei care o trăiesc cu adevărat”
Biserica Bucur Ciobanul, una dintre cele mai vechi din București, va marca 8 ani de la resfințire și 88 de la sfințire printr-un eveniment special. În 24 iunie 2026, de Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, copiii botezați în această comunitate în ultimele două decenii sunt invitați să se alăture în rugăciune. „După Sfânta Liturghie, vom oficia împreună slujba de Te Deum-ului, de mulțumire pentru ajutorul Bunului Dumnezeu, pentru că se vor împlini atunci 8 ani de la precedenta târnosire a bisericuței
Parohia „Sf. Dumitru” – Poștă invită bucureștenii la sărbătoarea Sf. Iuda Tadeu, unul dintre hramurile lăcașului de cult. Sfântul Iuda Tadeu, ocrotitorul celor deznădăjduiți, este sărbătorit în data de 19 iunie, însă manifestările liturgice prilejuite de hram vor debuta în ajun. Joi, de la ora 17:30, credincioșii sunt așteptați la slujba Acatistului Sfântului Iuda Tadeu, urmată de Vecernia unită cu Litia. În patrimoniul lăcașului de cult se află un fragment din moaștele Sfântului Apostol Iuda, primit de la Mănăstirea grecească
Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieșteanul a oficiat duminică slujba de sfințire pentru Biserica „Botezul Domnului” din cartierul Pipera, Voluntari. Ierarhul evidențiat importanța rugăciunii în construirea unui lăcaș de cult. Biserica a fost construită și, în prezent, se lucrează la pictură. Sfințirea cu agheasmă și untdelemn sfințit a fost oficiată pentru ca în lăcașul de cult să se poată sluji. „Modelul acestei lucrări ca eforturile celor care construiesc și înfrumusețează o biserică să fie însoțite de rugăciune este vechi, pentru că
„În această Evanghelie de astăzi vedem începutul unei istorii care continuă până astăzi. Hristos Domnul ne cheamă, omul răspunde, iar din această întâlnire se naște Sfințenia”, a spus duminică Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul la Catedrala Patriarhală, unde a oficiat Sfânta Liturghie. Preasfinția Sa a explicat Evanghelia Duminicii a doua după Rusalii, despre chemarea Sfinților Apostoli. „Primul lucru care ne impresionează este inițiativa lui Dumnezeu, a Mântuitorului Hristos. Nu apostolii îl caută pe Hristos, ci Hristos îi caută pe ei
Vineri se împlinesc 36 de ani de la trecerea la Domnul a arhimandritului Benedict Ghiuș, unul dintre membrii fondatori ai mișcării Rugului Aprins de la Mănăstirea Antim. Născut în anul 1904, în localitatea Domnești din județul Vrancea, a primit la botez numele Vasile. După studiile teologice urmate la Cernăuți, și-a continuat pregătirea academică în Franța, obținând doctoratul la Strasbourg. A ales calea monahală în anul 1934, la Mănăstirea „Noul Neamț” din Basarabia. În același an a fost hirotonit ierodiacon, iar
Paraclisul Institutului de Endocrinologie „C. I. Parhon” din Capitală și-a serbat joi hramul, închinat Sf. Ier. Luca al Crimeei. Lăcașul de cult deține un fragment din moaștele sfântului. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost oficiată de părintele Radu Petre Mureșan, paroh la Biserica Mavrogheni și cadru didactic al Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, împreună cu alți preoți slujitori. Părintele profesor a evidențiat personalitatea complexă a Sfântului Luca al Crimeei, cunoscut atât pentru activitatea sa medicală, cât



