Hram la Caraiman: Sfânta Cruce și jertfa duhovnicească
Vineri, 15 Septembrie 2023
Mănăstirea Caraiman, străjuită de cea mai înaltă cruce din lume situată pe un vârf montan, și-a sărbătorit joi hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor condus de Arhimandritul Dionisie Constantin, Consilier patriarhal coordonator în cadrul Atelierelor Patriarhiei Române. Delegatul Patriarhului Daniel le-a vorbit credincioșilor despre istoria și simbolismul duhovnicesc Sfintei Cruci și a insistat asupra aspectului de jertfă. ,,Altarul de jertfă, Sfânta Cruce este model pentru jertfa duhovnicească a fiecăruia dintre noi, iar în societatea contemporană o jertfă
Hram la Sinaia: Schitul Sf. Ana de la Cota 1400 are un nou egumen
Sâmbătă, 9 Septembrie 2023
Schitul Sf. Ana – Cota 1400 din Sinaia și-a serbat sâmbătă hramul, prilej cu care a fost prezentat noul egumen, Ierom. Diodor Șchiopu. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Arhim. David Petrovici, Starețul Mănăstirii Caraiman din județul Prahova și exarh de zonă al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Din sobor au făcut parte Protos. Arsenie Irimiea, Starețul Schitului Darvari din Capitală, Ierom. Diodor Șchiopu, noul egumen al Schitului „Sf. Ana – Cota 1400” din Sinaia, ieromonahi de la Mănăstirea Caraiman și Schitul Darvari
PS Timotei Prahoveanul explică unde a fost așezată Maica Domnului după Adormirea ei: La dreapta Împăratului Ceresc
Marţi, 15 August 2023
Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul a explicat marți, la hramul Mănăstirii Ghighiu, taina Adormirii Maicii Domnului după învățătura Sfinților Părinți. „Părinții Bisericii ne spun că vom numi momentul acesta «trecere», îl vom numi «mutare», «strămutare» sau «sălășluire», înțelegând că ea a fost luată de dumnezeiescul ei Fiu întru veșnica Sa Împărăție, după cum ne și arată una dintre cele mai importante icoane ale Bisericii Ortodoxe, icoana Deisis, care înseamnă «Rugăciune» și care ne-o arată de-a dreapta Mântuitorului pe Maica Domnului, rugându-se
Suntem fiii unui popor care a arătat întotdeauna mare cinstire Maicii Domnului: PS Varlaam Ploieșteanul
Marţi, 15 August 2023
„Să avem mare nădejde în rugăciunile Maicii lui Dumnezeu și să avem conștiința că suntem fiii unui popor care a arătat întotdeauna mare cinstire Maicii Domnului, de aceea țara noastră a fost numită Grădina Maicii Domnului”, a spus Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul marți, la hramul istoric al Mănăstirii Sinaia. „Toți spun că numele acesta a fost rostit și de Papa Ioan Paul al II-lea când a venit în România și așa a fost. Dar, pentru prima oară, numele de Țara
Mitropolitul Belgiei a slujit la Mănăstirea Radu Vodă
Duminică, 13 August 2023
Mitropolitul Atenagoras al Belgiei și Exarh al Olandei și Luxemburgului (Patriarhia Ecumenică) a slujit duminică la Mănăstirea Radu Vodă din Capitală. Sfânta Liturghie a fost oficiată la altarul exterior al mănăstirii. Din soborul slujitor au făcut parte Arhim. Nectarie Șofelea, starețul Mănăstirii Radu Vodă, precum și Pr. Sorin Șelaru, directorul Reprezentanţei Bisericii Ortodoxe Române pe lângă Instituţiile Europene. Mitropolitul Atenagoras s-a aflat în România la invitația IPS Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei, Mitropolit Onorific și Exarh Patriarhal. IPS Atenagoras a participat vineri
PS Paisie Sinaitul: Asemenea Sf. Petru, să fim pregătiți de pocăință atunci când ne slăbește credința
Duminică, 6 August 2023
Preasfinţitul Părinte Paisie Sinaitul a slujit de sărbătoarea Schimbării la Faţă a Domnului la Mănăstirea „Sfânta Maria”-Techirghiol, stavropighie patriarhală. La predică, Episcopul vicar patriarhal a prezentat motivul Schimbării la Faţă a Domnului pe Muntele Tabor. „Sfinţii Părinţi ai Bisericii, care au tâlcuit acest eveniment, sunt unanim de acord că motivul fundamental al Schimbării la Faţă, al Transfigurării Domnului Iisus, a fost ridicarea ucenicilor din starea lor de nelinişte, de frica Crucii şi a morţii, prin arătarea şi pregustarea pe Tabor
Starețul de la Darvari explică de ce Prodromița s-a pictat prin minune: Ca omul să-și recunoască neputința
Miercuri, 12 Iulie 2023
Neputința iconarului de a picta chipul Prodromiței „reprezintă în miniatură viața omului de fiecare zi, care, prin puterile proprii, prin forța lui, prin cunoștințele lui, prin entuziasmul lui, sau din disperarea deznădejdii, din fundul iadului, încearcă să trăiască”, a spus miercuri Protos. Arsenie Irimiea la hramul de vară al Schitului Darvari din Capitală. „Noi suntem exact pictorul Iordache Nicolau, care picta Icoana Maicii Domnului Prodromița”, a explicat starețul sfântului așezământ. „De ce era nevoie de o astfel de minune? Și
PS Timotei: Sfântul Ioan Botezătorul a trăit asemenea îngerilor
Sâmbătă, 24 Iunie 2023
Episcopul vicar Timotei Prahoveanul al Arhiepiscopiei Bucureștilor a oficiat sâmbătă Sfânta Liturghie la Mănăstirea Plumbuita din București. Hramul istoric al Așezământului monahal este sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul. În predica rostită la Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, a evidențiat virtuțile de care a dat dovadă Sfântul Ioan Botezătorul. „Sfântul Proroc Ioan este cel care a pregătit calea, Înaintemergătorul și Botezătorul Domnului, prietenul Mirelui, pecetea celor două Testamente, omul care a trăit asemenea îngerilor, care a fost în pustie până
Sf. Ier. Grigorie Dascălul a reunit pelerinii în jurul moaștelor sale la hramul Mănăstirii Căldărușani
Vineri, 23 Iunie 2023
Arhim. Lavrentie Gâță, starețul Mănăstirii Căldărușani, a oficiat joi Sfânta Liturghie la hramul sfântului așezământ, împreună cu numeroși clerici din obște și din Arhiepiscopia Bucureștilor. Slujba a avut loc la altarul de vară, în timp ce credincioșii s-au putut închina la moaștele sfântului mitropolit al Țării Românești. „S-a îngrijit nu numai de românirea clerului de mir, dar a purtat de grijă preoților și familiilor acestora. A acordat învățământului o atenție deosebită. I-a cerut Episcopului Chesarie al Buzăului să înființeze școli
Prima sărbătoare a Sf. Ier. Martir Neofit Cretanul la Mănăstirea Radu Vodă: Păstorul cel bun al Țării Românești
Sâmbătă, 17 Iunie 2023
Obștea Mănăstirii Radu Vodă din București, credincioși și seminariștii din Capitală au participat vineri la prima sărbătoare a Sfântului Ierarh Martir Neofit Cretanul, Mitropolitul Țării Românești, canonizat recent de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Părintele Arhimandrit Nectarie Șofelea, starețul mănăstirii, a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu părinții din obște. „Evanghelia ne arată că Mântuitorul Hristos este Păstorul cel Bun. Iar Păstorul cel Bun își pune viața Sa pentru oile Sale. Starea de jertfelnicie pentru mântuirea celor încredințați Lui este