Sărbătoare la Mănăstirea Antim | Mama unuia dintre cei 40 de Mucenici şi alte exemple pentru părinţii de azi
Marţi, 9 Martie 2021
Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia Armeniei au fost cinstiți marți la Mănăstirea Antim din București. De 138 de ani, sunt păstrate în așezământul monahal fragmente din moaștele mucenicilor, de când au fost dăruite de Patriarhul Nicodim al Ierusalimului. Sfânta Liturghie a fost oficiată în ziua de 9 martie 2021 de un sobor de slujitori ai obștii monahale. Cuvântul a fost rostit de ieromonahul Antim Bâru care a vorbit despre exemplul de viață al mamei unuia dintre cei 40 de
Sărbătoarea celor 40 de mucenici ne ţine flacăra mărturisirii trează, spune stareţul Mănăstirii Antim
Luni, 8 Martie 2021
„Sărbătoarea Sfinților 40 de mucenici din Sevastia ne ține flacăra mărturisirii trează”, a declarat pentru Trinitas TV starețul Mănăstirii Antim, protos. Vicențiu Oboroceanu. Părintele a explicat că exemplul lor „ne motivează să ne aducem aminte: cu Hristos se face totul, fără de Hristos nu se poate face nimic”. Fragmente din moaștele Sfinților 40 de mucenici se află la mănăstirea Antim de peste 130 de ani. Au fost dăruite, în 1883, de Patriarhul Nicodim al Ierusalimului. De atunci, în fiecare an
Mănăstirea Cernica | Povestea piaţetei dedicate poetului Daniel Turcea
Miercuri, 24 Februarie 2021
„Rugați-vă” au fost ultimele cuvinte pe care tânărul poet Daniel Turcea le-a rostit pe patul de moarte. Avea 34 de ani și niciun regret că pleacă din această lume, deoarece, conform propriilor mărturisiri, era fericit. Simțise blândețea lui Dumnezeu. Numit de Nichita Stănescu „cel mai mare poet al literaturii române, după Eminescu”, Daniel Turcae și-a petrecut ultima perioadă a vieții pământești în liniștea așezământului monahal de la Cernica. În semn de omagiu, în cimitirul mănăstirii, se află în curs de
Sf. Cuv. Gheorghe, unul dintre înnoitorii monahismului românesc, a fost cinstit la Mănăstirea Cernica
Joi, 3 Decembrie 2020
Mănăstirea Cernica, din apropierea Capitalei, și-a serbat în cadru restrâns reîntemeietorul, pe Sf. Cuv. Gheorghe de la Cernica și Căldărușani. La hram au participat obștea și localnicii. Sfânta Liturghie a fost oficiată în biserica mare a mănăstirii, iar raclele cu moaștele celor doi sfinți cernicani, Sf. Calinic și Sf. Cuv. Gheorghe, au fost așezate spre închinare în Ostrovul Sfântului Nicolae. „Sf. Paisie și Sf. Cuv. Gheorghe au fost înnoitori ai monahismului românesc”, a afirmat părintele stareț într-o declarație transmisă Centrului
Unsprezece așezăminte monahale din Arhiepiscopia Bucureștilor au primit aparatură medicală
Vineri, 13 Noiembrie 2020
Douăsprezece seturi de aparatură medicală au fost oferite vineri, 13 noiembrie, celor unsprezece așezăminte monahale din Arhiepiscopia Bucureștilor, care au monahi și monahii cu pregătire în domeniul medical. Seturile cuprind un tensiometru, un pulsoximetru și un termometru non contact. Darurile au fost oferite prin Sectorul Exarhat, la inițiativa Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, în contextul sanitar actual generat de pandemie, a declarat pentru Agenția de știri Basilica, Arhim. Nectarie Șofelea, Exarhul administrativ al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Seturile medicale au fost oferite
Arhim. Nectarie Şofelea: Sfântul Nectarie de la Eghina este un mare pedagog
Luni, 9 Noiembrie 2020
Arhimandritul Nectarie Șofelea, starețul Mănăstirii Radu Vodă din București, a declarat în ajunul sărbătorii Sf. Nectarie de la Eghina că acesta a fost un mare pedagog și reprezintă un model pentru tinerii ortodocși – mai ales pentru cei care studiază la seminarul teologic din vecinătatea mănăstirii. „Pentru tinerii seminariști, prezența Sfântului Nectarie în pro­ximitatea Seminarului Teologic din București reprezintă o oportunitate de a cunoaște viața și faptele acestui mare sfânt al Bisericii”, a spus părintele arhimandrit. „Tânărul fraged trebuie să
PS Timotei Prahoveanul remarcă numele Sf. Nectarie la tot mai mulți copii. „El ne învață prietenia cu Dumnezeu”
Luni, 9 Noiembrie 2020
Timp de trei zile, sute de bucureșteni, și nu numai, au mers în pelerinaj la Mănăstirea Radu-Vodă pentru a cinsti moaștele Sfântului Nectarie, dar și pe cele ale Sfântului Efrem cel Nou. Punctul central al sărbătorii a fost liturghia de hram oficiată luni, 09 noiembrie, de PS Timotei Prahoveanul. Anul acesta s-au împlinit 100 de ani de la trecerea la cele veșnice a Sfântului Nectarie de Eghina. La predică, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor l-a numit pe Sfântul Nectarie „ierarhul
Sfântul Nectarie va fi cinstit la Mănăstirea Radu-Vodă
Joi, 5 Noiembrie 2020
Mănăstirea bucureșteană Radu-Vodă anunță că sărbătoarea Sfântului Nectarie va începe sâmbătă, cu două zile înainte de hram. Racla cu moaștele Sf. Ierarh Nectarie va fi scoasă din biserică sâmbătă, 07 noiembrie, la ora 11:00 și va fi așezată în baldachin spre închinare până luni, 09 noiembrie, după slujba Privegherii, orele 22:00. „Având în vedere contextul social actual și dorind o bună rânduială a sărbătorii vă îndemnăm să vă închinați sfintelor moaște atât în zilele precedente sărbătorii, cât și după”, transmit
Mântuitorul ne îndeamnă să ne ridicăm din moarte spirituală și indiferență, spune PS Timotei
Duminică, 18 Octombrie 2020
Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul a oficiat duminică Sfânta Liturghie la Mănăstirea Radu Vodă din București. În omilia sa, el a spus că, prin Evanghelia învierii fiului văduvei din Nain, Mântuitorul ne îndeamnă să ne ridicăm din moarte spirituală și indiferență. Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor a amintit că Mântuitorul a înviat din morți trei persoane. Două dintre ele, Lazăr și fiica lui Iair, Îi erau apropiate și le-a înviat la rugămintea celor din jur. „De această dată, însă, Mântuitorul nu
PS Varlaam Ploieșteanul: Sf. Antim Ivireanul a fost întemeietorul învățământului public gratuit românesc
Luni, 28 Septembrie 2020
Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul a afirmat duminică la hramul Mănăstirii Antim din București că „Sfântul Antim Ivireanul a fost întemeietorul învățământului public gratuit românesc”. „Ca episcop al Râmnicului, a fost întemeietorul învățământului public gratuit românesc. Acolo, în Eparhia râmnicului a restaurat mai multe mănăstiri cum au fost Surpatele, Cozia; a înființat în trei localități trei școli, pe care le numea în documentele vremii de pomană, adică erau gratuite și la care puteau învăța copiii. Este cel dintâi care pe teritoriul