Ioan-Aurel Pop a vizitat Mănăstirea Radu Vodă și Seminarul Teologic din Bucureşti
Miercuri, 9 Iunie 2021
Președintele Academiei Române, Acad. Ioan-Aurel Pop, a vizitat Mănăstirea Radu-Vodă și Seminarul Teologic Ortodox „Nifon Mitropolitul” din proximitatea acesteia în ziua de 8 iunie 2021. El a vizitat biblioteca Seminarului Teologic, a scris în Cartea de Aur a instituției, după care le-a vorbit elevilor „despre viață”. „M-am gândit să vă vorbesc astăzi de trecut. Dar cum trecutul este viață, viu pentru cei care l-au trăit, vă vorbesc astăzi despre viață. Știți că acest loc în care vă aflați a prins
La 30 de ani de la renaștere, Mănăstirea Stavropoleos păstrează deschis dialogul cu prezentul și cu cetatea
Duminică, 6 Iunie 2021
Anul acesta se împlinesc trei decenii de la începutul renașterii Mănăstirii Stavropoleos din București. Maica Atanasia Văetiși a povestit vineri pentru Ziarul Lumina al Patriarhiei Române despre suferințele acestui monument în timpul comunismului și despre îndelungatul său proces de renaștere. Ministerul Instrucțiunii și Cultelor restaurase mănăstirea în prima parte a secolului al XX-lea, pe baza unui proiect al arhitectului Ion Mincu. A fost redeschisă în 1940, ca biserică de parohie. În perioada comunistă, preoții care au slujit la Stavropoleos în
Și pentru noi Dumnezeu a pregătit multe izvoare ale tămăduirilor: PS Varlaam la Ghighiu
Vineri, 7 Mai 2021
Dumnezeu a arătat de multe ori apele ca fiind vindecătoare, a subliniat PS Varlaam Ploieșteanul în Vinerea Luminată referindu-se atât la izvorul de lângă Constantinopol – care stă la baza sărbătorii Izvorul Tămăduirii, cât și la izvorul vindecător de la Mănăstirea prahoveană Ghighiu, unde a slujit vineri Preasfinția Sa. Ierarhul a menționat în predica rostită la altarul exterior de la Mănăstirea Ghighiu mai multe tipuri de izvoare ale tămăduirilor de care se bucură creștinii: Izvoarele binecuvântate și apa sfințită „Și
Sf. Efrem, fiu al Învierii. Sărbătoarea lui ne cheamă la întărirea credinței, a spus PS Timotei la Mănăstirea Radu-Vodă
Miercuri, 5 Mai 2021
„Calendarul Bisericii este plin de fii ai Învierii, de cei care L-au mărturisit și iubit pe Domnul Cel înviat din morți, de oameni care au înțeles că, după această viață trecătoare, cei care cred în Mântuitorul Iisus Hristos ‹vor trăi chiar dacă vor muri›, adică vor trăi veșnic”, a spus PS Timotei Prahoveanul miercuri, la Mănăstirea Radu-Vodă, incluzându-l în această categorie pe Sfântul serbat în data de 5 mai. PS Timotei l-a numit pe Sf. Efrem cel Nou „fiu al
Regina Mamă Elena a fost pomenită la Mănăstirea Cernica
Luni, 3 Mai 2021
Luni, în a doua zi de Paști, s-au împlinit 125 de ani de la nașterea Reginei Mamă Elena, bunica Majestății Sale Margareta. Cu acest prilej, Custodele Coroanei Române și Alteța Sa Regală Principele Radu au participat la slujba de pomenire a suveranei oficiată la Mănăstirea Cernica. Parastasul a fost oficiat de părintele protosinghel Vasile Pîrjol, starețul Mănăstirii Cernica, iar răspunsurile de la strană și cântările au fost interpretate de Grupul psaltic Tronos al Catedralei Patriarhale din București, sub conducerea Părintelui
Sărbătoare la Mănăstirea Antim | Mama unuia dintre cei 40 de Mucenici şi alte exemple pentru părinţii de azi
Marţi, 9 Martie 2021
Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia Armeniei au fost cinstiți marți la Mănăstirea Antim din București. De 138 de ani, sunt păstrate în așezământul monahal fragmente din moaștele mucenicilor, de când au fost dăruite de Patriarhul Nicodim al Ierusalimului. Sfânta Liturghie a fost oficiată în ziua de 9 martie 2021 de un sobor de slujitori ai obștii monahale. Cuvântul a fost rostit de ieromonahul Antim Bâru care a vorbit despre exemplul de viață al mamei unuia dintre cei 40 de
Sărbătoarea celor 40 de mucenici ne ţine flacăra mărturisirii trează, spune stareţul Mănăstirii Antim
Luni, 8 Martie 2021
„Sărbătoarea Sfinților 40 de mucenici din Sevastia ne ține flacăra mărturisirii trează”, a declarat pentru Trinitas TV starețul Mănăstirii Antim, protos. Vicențiu Oboroceanu. Părintele a explicat că exemplul lor „ne motivează să ne aducem aminte: cu Hristos se face totul, fără de Hristos nu se poate face nimic”. Fragmente din moaștele Sfinților 40 de mucenici se află la mănăstirea Antim de peste 130 de ani. Au fost dăruite, în 1883, de Patriarhul Nicodim al Ierusalimului. De atunci, în fiecare an
Mănăstirea Cernica | Povestea piaţetei dedicate poetului Daniel Turcea
Miercuri, 24 Februarie 2021
„Rugați-vă” au fost ultimele cuvinte pe care tânărul poet Daniel Turcea le-a rostit pe patul de moarte. Avea 34 de ani și niciun regret că pleacă din această lume, deoarece, conform propriilor mărturisiri, era fericit. Simțise blândețea lui Dumnezeu. Numit de Nichita Stănescu „cel mai mare poet al literaturii române, după Eminescu”, Daniel Turcae și-a petrecut ultima perioadă a vieții pământești în liniștea așezământului monahal de la Cernica. În semn de omagiu, în cimitirul mănăstirii, se află în curs de
Sf. Cuv. Gheorghe, unul dintre înnoitorii monahismului românesc, a fost cinstit la Mănăstirea Cernica
Joi, 3 Decembrie 2020
Mănăstirea Cernica, din apropierea Capitalei, și-a serbat în cadru restrâns reîntemeietorul, pe Sf. Cuv. Gheorghe de la Cernica și Căldărușani. La hram au participat obștea și localnicii. Sfânta Liturghie a fost oficiată în biserica mare a mănăstirii, iar raclele cu moaștele celor doi sfinți cernicani, Sf. Calinic și Sf. Cuv. Gheorghe, au fost așezate spre închinare în Ostrovul Sfântului Nicolae. „Sf. Paisie și Sf. Cuv. Gheorghe au fost înnoitori ai monahismului românesc”, a afirmat părintele stareț într-o declarație transmisă Centrului
Unsprezece așezăminte monahale din Arhiepiscopia Bucureștilor au primit aparatură medicală
Vineri, 13 Noiembrie 2020
Douăsprezece seturi de aparatură medicală au fost oferite vineri, 13 noiembrie, celor unsprezece așezăminte monahale din Arhiepiscopia Bucureștilor, care au monahi și monahii cu pregătire în domeniul medical. Seturile cuprind un tensiometru, un pulsoximetru și un termometru non contact. Darurile au fost oferite prin Sectorul Exarhat, la inițiativa Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, în contextul sanitar actual generat de pandemie, a declarat pentru Agenția de știri Basilica, Arhim. Nectarie Șofelea, Exarhul administrativ al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Seturile medicale au fost oferite