Sf. Cuv. Gheorghe, unul dintre înnoitorii monahismului românesc, a fost cinstit la Mănăstirea Cernica
Joi, 3 Decembrie 2020
Mănăstirea Cernica, din apropierea Capitalei, și-a serbat în cadru restrâns reîntemeietorul, pe Sf. Cuv. Gheorghe de la Cernica și Căldărușani. La hram au participat obștea și localnicii. Sfânta Liturghie a fost oficiată în biserica mare a mănăstirii, iar raclele cu moaștele celor doi sfinți cernicani, Sf. Calinic și Sf. Cuv. Gheorghe, au fost așezate spre închinare în Ostrovul Sfântului Nicolae. „Sf. Paisie și Sf. Cuv. Gheorghe au fost înnoitori ai monahismului românesc”, a afirmat părintele stareț într-o declarație transmisă Centrului
Unsprezece așezăminte monahale din Arhiepiscopia Bucureștilor au primit aparatură medicală
Vineri, 13 Noiembrie 2020
Douăsprezece seturi de aparatură medicală au fost oferite vineri, 13 noiembrie, celor unsprezece așezăminte monahale din Arhiepiscopia Bucureștilor, care au monahi și monahii cu pregătire în domeniul medical. Seturile cuprind un tensiometru, un pulsoximetru și un termometru non contact. Darurile au fost oferite prin Sectorul Exarhat, la inițiativa Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, în contextul sanitar actual generat de pandemie, a declarat pentru Agenția de știri Basilica, Arhim. Nectarie Șofelea, Exarhul administrativ al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Seturile medicale au fost oferite
Arhim. Nectarie Şofelea: Sfântul Nectarie de la Eghina este un mare pedagog
Luni, 9 Noiembrie 2020
Arhimandritul Nectarie Șofelea, starețul Mănăstirii Radu Vodă din București, a declarat în ajunul sărbătorii Sf. Nectarie de la Eghina că acesta a fost un mare pedagog și reprezintă un model pentru tinerii ortodocși – mai ales pentru cei care studiază la seminarul teologic din vecinătatea mănăstirii. „Pentru tinerii seminariști, prezența Sfântului Nectarie în pro­ximitatea Seminarului Teologic din București reprezintă o oportunitate de a cunoaște viața și faptele acestui mare sfânt al Bisericii”, a spus părintele arhimandrit. „Tânărul fraged trebuie să
PS Timotei Prahoveanul remarcă numele Sf. Nectarie la tot mai mulți copii. „El ne învață prietenia cu Dumnezeu”
Luni, 9 Noiembrie 2020
Timp de trei zile, sute de bucureșteni, și nu numai, au mers în pelerinaj la Mănăstirea Radu-Vodă pentru a cinsti moaștele Sfântului Nectarie, dar și pe cele ale Sfântului Efrem cel Nou. Punctul central al sărbătorii a fost liturghia de hram oficiată luni, 09 noiembrie, de PS Timotei Prahoveanul. Anul acesta s-au împlinit 100 de ani de la trecerea la cele veșnice a Sfântului Nectarie de Eghina. La predică, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor l-a numit pe Sfântul Nectarie „ierarhul
Sfântul Nectarie va fi cinstit la Mănăstirea Radu-Vodă
Joi, 5 Noiembrie 2020
Mănăstirea bucureșteană Radu-Vodă anunță că sărbătoarea Sfântului Nectarie va începe sâmbătă, cu două zile înainte de hram. Racla cu moaștele Sf. Ierarh Nectarie va fi scoasă din biserică sâmbătă, 07 noiembrie, la ora 11:00 și va fi așezată în baldachin spre închinare până luni, 09 noiembrie, după slujba Privegherii, orele 22:00. „Având în vedere contextul social actual și dorind o bună rânduială a sărbătorii vă îndemnăm să vă închinați sfintelor moaște atât în zilele precedente sărbătorii, cât și după”, transmit
Mântuitorul ne îndeamnă să ne ridicăm din moarte spirituală și indiferență, spune PS Timotei
Duminică, 18 Octombrie 2020
Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul a oficiat duminică Sfânta Liturghie la Mănăstirea Radu Vodă din București. În omilia sa, el a spus că, prin Evanghelia învierii fiului văduvei din Nain, Mântuitorul ne îndeamnă să ne ridicăm din moarte spirituală și indiferență. Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor a amintit că Mântuitorul a înviat din morți trei persoane. Două dintre ele, Lazăr și fiica lui Iair, Îi erau apropiate și le-a înviat la rugămintea celor din jur. „De această dată, însă, Mântuitorul nu
PS Varlaam Ploieșteanul: Sf. Antim Ivireanul a fost întemeietorul învățământului public gratuit românesc
Luni, 28 Septembrie 2020
Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul a afirmat duminică la hramul Mănăstirii Antim din București că „Sfântul Antim Ivireanul a fost întemeietorul învățământului public gratuit românesc”. „Ca episcop al Râmnicului, a fost întemeietorul învățământului public gratuit românesc. Acolo, în Eparhia râmnicului a restaurat mai multe mănăstiri cum au fost Surpatele, Cozia; a înființat în trei localități trei școli, pe care le numea în documentele vremii de pomană, adică erau gratuite și la care puteau învăța copiii. Este cel dintâi care pe teritoriul
Mănăstirea Antim în sărbătoare: Duminică își cinstește ctitorul și ocrotitorul
Vineri, 25 Septembrie 2020
Mănăstirea Antim din Capitală se pregătește de hram pentru duminică, 27 septembrie, ziua cinstirii ctitorului ei. Slujbele vor fi oficiate în exteriorul bisericii, cu respectarea măsurilor de siguranță. Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, Mitropolitul Țării Românești, a înființat acest așezământ începând cu anul 1713 și l-a închinat Tuturor Sfinților. Program Evenimentele de hram încep de vineri, 25 septembrie, ora 15.00, când la Muzeul Mănăstirii Antim va avea loc vernisajul Expoziției „Închinare Sfintei Cruci, rodiri și-nrudiri de tradiții românești”. Vor fi
Mănăstirea Cernica | A fost reluată serbarea hramului istoric acordat de Sfântul Calinic
Joi, 6 August 2020
Așezământul monahal de la Cernica a reluat serbarea hramului istoric dedicat Schimbării la Față a Domnului, hram acordat de Sfântul Ierarh Calinic în 1842 ca urmare a unor lucrări de restaurare. După canonizarea Sfântului Calinic, hramul istoric a fost trecut în plan secund și nu a mai fost sărbătorit. Liturghia de joi, 6 august, a fost prezidată de Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, Timotei Prahoveanul. „Printr-o decizie patriarhală s-a ­hotărât ­re­înnodarea sărbă­toririi acestui hram al bisericii de aici (…). ­Re­lu­area
Ctitoria Patriarhului Daniel din satul natal și-a serbat hramul
Marţi, 21 Iulie 2020
Mănăstirea Dobrești, ctitoria Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, și-a serbat luni ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei. În omilia rostită, Episcopul a evidențiat zelul misionar al profetului, îndemnându-i pe credincioși să fie „mărturisitori ai puterii lui Dumnezeu în această lume seculară”. Istoricul mănăstirii Mănăstirea Dobrești a fost înființată în 9 iulie 2003 la inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei și Bucovinei