Prima mănăstire din București care primește un veșmânt al Cuviosului Dimitrie cel Nou
Prima mănăstire din București care primește un veșmânt al Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou este cea închinată Tuturor Sfinților Români. Racla în care este păstrat veșmântul, dar și o altă raclă pentru moaștele Sf. Ap. Andrei, Sf. M. Mc. Gheorghe, Sf. Ier. Dionisie și Sf. Ambrozie ai Milanului, au fost sfințite duminică de Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul. „Moaștele Sf. Cuv. Dimitrie au poposit de două ori aici, prima dată în urmă cu 18 ani, în anul 2006, la sfințirea
PS Paisie, la Mănăstirea Tuturor Sfinților Români: Mântuitorul Hristos a adresat chemarea tuturor, nu doar apostolilor
Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul a oficiat Sfânta Liturghie, duminică, la Mănăstirea „Tuturor Sfinților Români” din Capitală. „Mântuitorul Hristos a adresat chemarea tuturor, nu doar apostolilor. Atunci când se găseau mame împreună cu copiii lor mici, iar unii căutau să-i depărteze pe copii pentru a nu fi deranjați, Iisus S-a mâhnit și le-a spus: Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, că a unora ca aceștia este Împărăția Cerurilor!(Marcu 10, 14). Și i-a chemat pe copii și i-a
PS Paisie Sinaitul: Fără prezența Sfântului Duh în viața noastră nu există sfințenie
„Fără prezența Sfântului Duh în viața noastră nu există sfințenie. Astfel, se arată că scopul trimiterii Duhului Sfânt în lume este ca oamenii să devină sfinți, iar rostul Bisericii lui Hristos, constituită în Duhul Sfânt, este sfințirea oamenilor”, a explicat duminică Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul la hramul istoric al Mănăstirii Antim din Capitală. Episcopul vicar patriarhal a vorbit despre sfințenie, cu mențiunea că este „greu de găsit o definiție simplă”. „Sfințenia este lăudată, cântată, dorită, uneori percepută existențial, dar definirea
Din lucrarea Duhului Sfânt cu omul se realizează omul lui Dumnezeu: Arhim. Dionisie Constantin la Mănăstirea Pasărea
Mănăstirea Pasărea din județul Ilfov, ocrotită de Sfânta Treime, și-a serbat hramul cu anticipație, duminică. Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor condus de Arhim. Dionisie Constantin, consilier patriarhal și director al Atelierelor Patriarhiei Române. „Duhul pe care noi îl chemăm la fiecare rugăciune, Duhul Sfânt pe care îl primim în biserică, poate rămâne în noi sau, din pricina libertății noastre, el poate să ne părăsească”, a spus Arhim. Dionisie Constantin în cuvântul de învățătură. „Însă, Duhul acesta este
Taina Preasfintei Treimi, marele tezaur al Bisericii: PS Timotei Prahoveanul la hramul Mănăstirii Radu Vodă
„Taina Preasfintei Treimi este marele tezaur al Bisericii”, a spus luni Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie la hramul istoric al Mănăstirii Radu Vodă din Capitală. „Iubiți credincioși, Biserica este plină de Preasfânta Treime”, a subliniat Preasfinția Sa. „Dumnezeu este unul în ființă și întreit în persoane. Noi numim pe Părintele cel fără de început – Dumnezeu Tatăl, pe Cel Care mai înainte de toți vecii S-a născut din Tatăl – Dumnezeu
PS Timotei Prahoveanul: Duhul Sfânt este prietenul și mijlocitorul tuturor celor care slujesc Biserica
„ Duhul Sfânt este Prietenul și Mijlocitorul tuturor celor care slujesc Biserica. Biserica nu este doar a episcopului și a preoților. Biserica este mai ales a credincioșilor”, a subliniat duminică Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. „Observ uneori această diferență, făcută mai ales din malițiozitate, de către unii care se consideră lideri ai vremurilor și care aseamănă Biserica doar cu preoții, cu slujitorii ei. Nu. Credincioșii constituie Trupul tainic al Bisericii.” „Și, de multe ori, credința credincioșilor
Mănăstirea Stavropoleos din Capitală împlinește 300 de ani: Ce evenimente culturale a pregătit obștea
Mănăstirea Stavropoleos, ctitoria arhimandritului grec Ioanichie, aniversează în curând 300 de ani de la întemeiere. Festivitățile prilejuite de acest eveniment se vor desfășura în ziua de pomenire a Sfântului Iustin Martirul și Filosoful, unul dintre sfinții ocrotitori ai lăcașului de cult din inima Capitalei, se afirmă într-un comunicat transmis Basilica.ro. Programul Liturgic Vineri, 31 mai 2024, orele 18:00 – Vecernie și Litie Sâmbătă, 1 iunie 2024, ora 09:00 – Utrenia și Sfânta Liturghie arhierească Programul cultural În a doua parte
PS Paisie Sinaitul, la hramul Mănăstirii Ghighiu: Maica Domnului simbolizează harul vindecător al lui Dumnezeu
Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul a oficiat vineri Sfânta Liturghie la Mănăstirea Ghighiu din județul Prahova, cu ocazia Izvorului Tămăduirii, hramul așezământului monahal. În aceeași zi este cinstită și Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului Siriaca de la Ghighiu. Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul a explicat că „în icoana ortodoxă a Răstignirii Mântuitorului Iisus Hristos, Maica Domnului este reprezentată sub coasta Mântuitorului, de unde curge sânge şi apă, cele două elemente euharistice. Sângele – simbolizează Sfânta Împărtășanie iar Apa –
PS Timotei Prahoveanul, sfat pentru a ne proteja copiii de suferință: Fără ajutorul lui Dumnezeu, nu putem nimic
Evanghelia Vindecării fiului lunatic îi învață „pe cei care au copii mici sau mai mari, pe cei care au copii cu suferință și pe cei care au copii pe care doresc să-i ferească de suferință că, fără ajutorul lui Dumnezeu, nu putem face nimic”, a spus duminică Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul. „Credem că, atunci când cerem ajutorul Lui, chiar și cu puțina noastră credință sau cu credința totală, care mută și munții, lucrurile se rezolvă și se aranjează.” Preasfinția Sa
PS Paisie la hramul Cernicăi: Este o oază de pace unde au trăit și odihnesc mari sfinți ai sinaxarului românesc
Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul a slujit de sărbătoarea Sfântului Calinic la Mănăstirea Cernica. În cadrul predicii, Preasfinția Sa a spus că locul este „o oază de pace și frumusețe în oricare dintre anotimpuri, un loc de liniște duhovnicească, prielnic pentru nenumărate generații de călugări, care au căutat și au aflat aici, în rugăciune și apropiere de Dumnezeu, secretul dobândirii vieții veșnice și al mântuirii”. Mari sfinți cernicani „Mănăstirea Cernica este locul binecuvântat de Dumnezeu unde au trăit, s-au nevoit