Pilda femeii cananeence ne poate schimba felul de a gândi despre străini, spune PS Timotei Prahoveanul
Duminică, 18 Februarie 2024
Evanghelia care prezintă întâlnirea Mântuitorului Iisus Hristos cu femeia cananeancă „poate schimba felul nostru de a gândi față de cei care sunt străini”, a spus duminică Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. „Evanghelia acestei duminici ne invită și pe noi la o profundă meditație. Dacă Mântuitorul a privit către această femeie păgână, cum am putea noi avea o altfel de atitudine?” „Iubiți credincioși, în această dimineață m-am gândit la un lucru foarte sensibil. Peste 1000 de parohii
PS Varlaam Ploieșteanul la Stavropoleos: În prezența lui Dumnezeu, Zaheu nu se mai gândește la sine
Duminică, 21 Ianuarie 2024
„În prezența lui Dumnezeu, asemeni celor trei apostoli de pe Muntele Tabor, Zaheu nu se mai gândește la sine, nu mai reține nimic din averea pe care a strâns-o cu lăcomie și cu stăruință multă, pe care și-a dorit-o și pentru care și-a întinat sufletul”, a explicat Episcopul vicar patriarhal Varlaam Ploieșteanul în predica rostită duminică la Mănăstirea Stavropoleos din Capitală. Episcopul vicar patriarhal a evidențiat copleșirea de care a fost cuprins vameșul Zaheu și schimbarea vieții sale după întâlnirea
PS Paisie Sinaitul: Întâlnirea cu Hristos i-a schimbat viața lui Zaheu
Duminică, 21 Ianuarie 2024
„Întâlnirea cu Hristos îi schimbă viața lui Zaheu, așa cum Hristos poate schimba viaţa fiecăruia dintre noi dacă îl primim în casa sufletului nostru”, a explicat Episcopul vicar patriarhal Paisie Sinaitul în predica rostită duminică la Mănăstirea ilfoveană Pasărea. Preasfințitul Părinte Paisie l-a portretizat pe Zaheu ca fiind „un om bogat, un colaborator, un părtaș al romanilor care ocupaseră Ţara Sfântă şi care erau detestați de popor. Zaheu era un exploatator al poporului său, unul care se îmbogățise datorită funcției
Biserica mănăstirii Stavropoleos va împlini 300 de ani de la sfințire
Miercuri, 10 Ianuarie 2024
Biserica Mănăstirii Stavropoleos din Centrul vechi al capitalei împlinește anul acesta 300 de ani de la sfințire. Micul lăcaș de cult este situat în inima Bucureștiului la intersecția străzilor Stavropoleos și Poștei. Încă de la sfințirea din 30 octombrie 1724, biserica s-a aflat într-o zonă foarte activă a orașului. Biserica a fost ctitorită în anul 1724 de Arhimandritul Ioanichie venit de la Mănăstirea Gura (Epir), Grecia. Hanul din apropierea lăcașului de cult întreținea cu bani biserica, proprietarul lui fiind tot
Hram la Mănăstirea Christiana: Mai bine de jumătate din obște lucrează în domeniul medical
Miercuri, 10 Ianuarie 2024
Mănăstirea Christiana din Capitală și-a sărbătorit miercuri ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Antipa de la Calapodești. Obștea mănăstirii este formată din 13 viețuitoare, dintre care 7 dintre ele lucrează în domeniul medical. Potrivit Stavroforei Benedicta Chirobocea, stareța așezământului, trei dintre acestea lucrează la o fundație, alte patru sunt asistente medicale, iar una este medic. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Pr. Gagea Marius – Telu, de la Parohia Roșu II, care le-a vorbit celor prezenți despre viața Sfântului Antipa de la
Două dintre bisericile Ansamblului Mănăstirii Căldărușani au fost restaurate: Tur virtual
Miercuri, 13 Decembrie 2023
Bisericile „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” și „Sfântul Ioan Evanghelistul” din Ansamblul Mănăstirii Căldărușani au fost restaurate. Proiectul a fost implementat în parteneriat de Mănăstirea Căldărușani și Unitatea Administrativ-Teritorială a județului Ilfov și cofinanțat prin Programul Operațional Regional REGIO (2014-2020). Activitățile prevăzute au urmărit valorificarea potențialului turistic și cultural, prin „conservarea, protejarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului cultural”, după cum reiese dintr-un comunicat remis Agerpres. Valoarea totală a lucrărilor, finalizate la data de 29.09.2023, se ridică la peste 21.600.000 lei. După cum
Radu Vodă, Sărbătoarea Sf. Nectarie: „Dumnezeu însuși intervine la nedreptate și atitudine rău-voitoare”
Joi, 9 Noiembrie 2023
Episcopul vicar Timotei Prahoveanul al Arhiepiscopiei Bucureștilor a slujit joi, de sărbătoarea Sfântului Nectarie, la Mănăstirea Radu Vodă. Mii de credincioși au ajuns în aceste zile în așezământul monahal pentru a cinsti sfintele moaște ale ierarhului de la Eghina. La momentul predicii, vorbind despre viața plină de suferințe a sfântului serbat, PS Timotei a subliniat că „Dumnezeu nu rămâne nimănui dator”. „Când nedreptățești pe cineva, când nu recunoști darul cuiva, când atitudinea ta, în loc să fie fraternă, este rău-voitoare
Trezvia, lucrarea de căpătâi a sfinților îngeri: La hramul Schitului Darvari, starețul ne cheamă „să luăm aminte”
Joi, 9 Noiembrie 2023
Schitul Darvari din Capitală și-a serbat miercuri hramul secundar, în prezența a numeroși credincioși din București și din împrejurimi. Sărbătoarea a început în ajun cu Privegherea pentru praznic și a continuat a doua zi cu Sfânta Liturghie, oficiate de părinții din obște. „La prima vedere poate să fie greu să ții un curs de angelologie”, a spus în ajun Protos. Arsenie Irimiea, starețul sfântului așezământ. „Dar cum să fie greu să vorbești despre fratele tău mai mare? Îngerii noștri păzitori
Prima stareță a Mănăstirii Ghighiu și ucenica sa au fost reînhumate în cimitirul mănăstirii prahovene
Joi, 19 Octombrie 2023
Osemintele Arhimandritei Tamara Oleinic, prima stareță a Mănăstirii Ghighiu, și ale maicii Raisia Negruță au fost aduse de la Mănăstirea Viforâta și reînhumate în cimitirul mănăstirii prahovene Ghighiu. Slujba de reînhumare a fost oficiată joi de Episcopul vicar Timotei Prahoveanul al Arhiepiscopiei Bucureștilor împreună cu mai mulți clerici în biserica așezământului monahal din județul Prahova. „Participăm astăzi la mănăstirea Ghighiu la un moment liturgic, comemorativ și plin de recunoștință. Liturgic pentru că săvârșim pomenirea a două călugărițe, una dintre ele
Să căutăm Împărăția Cerurilor din copilărie, pentru că nu știm ziua de mâine ce ne aduce: PS Varlaam Ploieșteanul
Luni, 16 Octombrie 2023
Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul a spus sâmbătă, la Mănăstirea Samurcășești, din județul Ilfov, că viața Sfintei Cuv. Parascheva ne îndeamnă să căutăm Împărăția Cerurilor din tinerețe și să ne creștem copiii în același duh. „Învățăm din viața Sfintei Parascheva, care a trecut la Domnul la vârsta de 27 de ani, că noi suntem chemați să ne sfințim viața nu la bătrânețe, așteptând aceste bătrâneți ca să ne întoarcem la Dumnezeu, pentru că vedem cât de multă lume nu mai prinde