Iubirea mai tare decât moartea. Înțelesul și folosul pomenirii celor adormiți în Domnul
Vineri, 16 Iulie 2021
Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei publică volumul „Iubirea mai tare decât moartea. Înțelesul și folosul pomenirii celor adormiți în Domnul”, semnat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Cele 68 de pagini reunesc, pentru a face mai accesibile semnificația și folosul rugăciunilor și slujbelor de pomenire a celor adormiți, unele reflecții teologice ale Patriarhului Daniel, precum și un extras din Învățătura de credință ortodoxă, text diortosit de Preafericirea Sa. Răsfoiește publicația! În Nota Editorială se precizează: „Cultul morților, mai
Îndrumător administrativ bisericesc. Ediţia a IV-a
Joi, 27 Mai 2021
Noul „Îndrumător administrativ bisericesc”, ediția a IV-a, destinat atât clericilor în activitatea de la parohie, cât și candidaților care susțin examenul de capacitate preoțească, a fost publicat la Editura Cuvântul vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei. „Ghidul practic pentru examenul de capacitate preoțească, administrarea parohiei și a mănăstirii” a fost structurat în două părți, a spus Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în Cuvântul înainte. „Prima oglindește aspectele cele mai importante ale activității sectoarelor administrației eparhiale, pe care clerul eparhiei trebuie să
Texte alese ale Sfântului Nicolae Cabasila, unul dintre cei mai profunzi teologi mistici ai Bisericii
Marţi, 25 Mai 2021
Editura Cuvântul Vieții a Patriarhiei Române oferă un nou volum din seria consacrată fragmentelor din Sfinții Părinți ai Bisericii: „Texte alese” din scrierile Sfântului Nicolae Cabasila selectate și comentate pe scurt de Părintele Adrian Agachi. Sfântul Nicolae Cabasila este un caz aparte, pentru că, deși și-a petrecut ultimele patru decenii din viață într-o mănăstire, a rămas „un teolog laic evlavios, cu o fire blândă și discretă, un teolog mistic dintre cei mai profunzi pe care i-a avut Biserica”, după cum
Clement Alexandrinul: Despre cunoașterea duhovnicească
Luni, 24 Mai 2021
Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a publicat al doilea volum din Seria Clementiana. Este vorba de lucrarea „Despre cunoașterea duhovnicească” în care sunt coagulate texte ale scriitorului bisericesc Clement Alexandrinul. Studiul introductiv aparține Pr. Prof. Emanoil Băbuș, iar de selecția de texte s-a ocupat Pr. Adrian Agachi. „Astăzi, mulți dintre noi avem această dificultate de a reveni în noi înșine, de a ne descoperi bogăția interioară, capacitatea de a ne îndrepta spre o libertate deplină. Dacă nu
Să ne întoarcem la sursele primare: Texte alese ale Părinților Apostolici
Sâmbătă, 6 Februarie 2021
Editura Cuvântul Vieții vă propune o nouă publicație care se intitulează „Părinții Apostolici: texte alese”. „Pentru a cunoaște mai bine istoria Bisericii și predania acesteia, trebuie să ne întoarcem la sursele primare, să descoperim ceea ce era încă de atunci bine și unde am început să avem lipsuri din cauza neputințelor noastre”, precizează editorii. „Scrierile Părinților apostolici sunt asemenea unei oglinzi care ne arată nu doar chipul nostru actual, ci și cel pe care al trebui să-l avem dacă ne
Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor. Cuvinte către pelerini, studii și mărturii contemporane
Duminică, 31 Ianuarie 2021
Volumul Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor. Cuvinte către pelerini, studii și mărturii contemporane, coordonat de Părintele Mihail-Simion Săsăujan și Mihai Grigoriu, a fost recent publicat la Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei. Cartea are trei secțiuni. Prima conține cuvinte de învățătură rostite cu ocazia sărbătorii Sfântului Dimitrie cel Nou (27 octombrie) și evocări ale unor hramuri ale Catedralei Patriarhale în momente de cumpănă ale istoriei Bisericii Ortodoxe Române. În a doua secțiune sunt prezentate studii și
Editura Cuvântul Vieții a publicat Monografia Catedralei „Sfântul Spiridon”-Nou din București
Luni, 14 Decembrie 2020
PS Varlaam Ploieșteanul a prezentat sâmbătă, 12 decembrie 2020, la hramul Catedralei „Sfântul Spiridon”-Nou, prima lucrare dedicată integral bisericii bucureștene de pe Calea Șerban-Vodă. „Monografia Catedralei «Sfântul Spiridon»-Nou din București” a apărut la Editura „Cuvântul Vieții” a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei. Lucrarea este deschisă printr-un Cuvânt înainte semnat de Patriarhul Daniel. Preafericirea Sa precizează că monografia s-a finalizat abia acum „întrucât s-a dorit să includă detalii cu privire la toate lucrările de conservare, restaurare și înfrumusețare realizate în ultimii ani
A apărut calendarul ortodox bisericesc pe 2021. Noutăţi şi formate de prezentare
Vineri, 20 Noiembrie 2020
Calendarul ortodox bisericesc pe anul 2021 a fost publicat și poate fi achiziționat de la pangarele bisericilor din Arhiepiscopia Bucureștilor, de la librăriile și magazinele de cărți și obiecte bisericești ale Patriarhiei Române și ale Arhiepiscopiei Bucureștilor, informează printr-un comunicat Sectorul Cultural și comunicații media al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Noutăți Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel va avea 7 zile (22-28 iunie). O hotărâre a Sfântului Sinod prevede că „este necesară stabilirea unei perioade de minimum 7 zile pentru acest Post”
Instituții de asistare a săracilor din Țara Românească și Moldova în secolul al XVIII-lea
Luni, 19 Octombrie 2020
La Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut de curând a doua ediție a lucrării „De la milă la filantropie: Instituții de asistare a săracilor din Țara Românească și Moldova în secolul al XVIII-lea” de Ligia Livadă-Cadeschi. Autoarea, doctor în istorie, este profesor la Facultatea de Științe Politice a Universității din București și cercetător la Institutul de Studii Sud-Est Europene al Academiei Române. Volumul prezintă succint situația socio-economică a celor două țări române de la începutul modernității
A apărut un volum despre minunile Sfântului Spiridon mărturisite de credincioşii bucureşteni
Duminică, 30 August 2020
Sfinții săvârșesc minuni și în zilele noastre. Trebuie să ne străduim să le vedem. Astfel, la Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut un volum cu mărturii ale credincioșilor bucureșteni despre minunile Sfântului Spiridon. Lucrarea „Noi minuni ale Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei. Mărturii de la biserica Sfântul Spiridon – Nou din București” a fost editată sub coordonarea Pr. Ionuț-Gabriel Corduneanu (vicar administrativ patriarhal și preot coordonator al bisericii) și prin grija diaconului Vlăduț-Iulian Roșu, slujitor la