Editura Cuvântul Vieții a publicat Monografia Catedralei „Sfântul Spiridon”-Nou din București
Luni, 14 Decembrie 2020
PS Varlaam Ploieșteanul a prezentat sâmbătă, 12 decembrie 2020, la hramul Catedralei „Sfântul Spiridon”-Nou, prima lucrare dedicată integral bisericii bucureștene de pe Calea Șerban-Vodă. „Monografia Catedralei «Sfântul Spiridon»-Nou din București” a apărut la Editura „Cuvântul Vieții” a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei. Lucrarea este deschisă printr-un Cuvânt înainte semnat de Patriarhul Daniel. Preafericirea Sa precizează că monografia s-a finalizat abia acum „întrucât s-a dorit să includă detalii cu privire la toate lucrările de conservare, restaurare și înfrumusețare realizate în ultimii ani
A apărut calendarul ortodox bisericesc pe 2021. Noutăţi şi formate de prezentare
Vineri, 20 Noiembrie 2020
Calendarul ortodox bisericesc pe anul 2021 a fost publicat și poate fi achiziționat de la pangarele bisericilor din Arhiepiscopia Bucureștilor, de la librăriile și magazinele de cărți și obiecte bisericești ale Patriarhiei Române și ale Arhiepiscopiei Bucureștilor, informează printr-un comunicat Sectorul Cultural și comunicații media al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Noutăți Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel va avea 7 zile (22-28 iunie). O hotărâre a Sfântului Sinod prevede că „este necesară stabilirea unei perioade de minimum 7 zile pentru acest Post”
Instituții de asistare a săracilor din Țara Românească și Moldova în secolul al XVIII-lea
Luni, 19 Octombrie 2020
La Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut de curând a doua ediție a lucrării „De la milă la filantropie: Instituții de asistare a săracilor din Țara Românească și Moldova în secolul al XVIII-lea” de Ligia Livadă-Cadeschi. Autoarea, doctor în istorie, este profesor la Facultatea de Științe Politice a Universității din București și cercetător la Institutul de Studii Sud-Est Europene al Academiei Române. Volumul prezintă succint situația socio-economică a celor două țări române de la începutul modernității
A apărut un volum despre minunile Sfântului Spiridon mărturisite de credincioşii bucureşteni
Duminică, 30 August 2020
Sfinții săvârșesc minuni și în zilele noastre. Trebuie să ne străduim să le vedem. Astfel, la Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut un volum cu mărturii ale credincioșilor bucureșteni despre minunile Sfântului Spiridon. Lucrarea „Noi minuni ale Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei. Mărturii de la biserica Sfântul Spiridon – Nou din București” a fost editată sub coordonarea Pr. Ionuț-Gabriel Corduneanu (vicar administrativ patriarhal și preot coordonator al bisericii) și prin grija diaconului Vlăduț-Iulian Roșu, slujitor la
O nouă traducere a Scării Sfântului Ioan Sinaitul, la Editura Cuvântul Vieții
Joi, 20 August 2020
Scara Sfântului Ioan – unul dintre tratatele ascetice răsăritene cele mai prețuite – rezumă experiența Părinților pustiului egiptean și spiritualitatea monahismului palestinian (sfinții Dorotei de Gaza, Varsanufie și Ioan). Scrierea este împărțită în 30 de secțiuni, tratând alternativ despre patimi și virtuți, între care cea mai importantă, subliniază Scărarul, este dragostea (agape), reprezentând treptele unei scări către rai, o scară a dumnezeiescului urcuș pe care urcă, înfruntând pericole la tot pasul, cei care vor să-și închine viața întru totul lui
Clement Alexandrinul, „Despre adevărata bogăție”
Marţi, 16 Iunie 2020
La Editura „Cuvântul Vieții” a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a văzut lumina tiparului volumul „Despre adevărata bogăție”. Lucrarea cuprinde o selecție de texte din opera cunoscutului catehet creștin Clement Alexandrinul, însoțite de un studiu introductiv semnat de Părintele Profesor Vasile Gordon, informează Sectorul cultural și comunicații media al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Acesta este primul volum al trilogiei „Clementiana” dedicată cunoscutului scriitor bisericesc din secolul al II-lea. Părintele Profesor Vasile Gordon a subliniat în studiul introductiv că „Citind această carte, cu creionul
Sfinții Părinți despre prietenie și încredere
Luni, 15 Iunie 2020
La Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut volumul Sfinții Părinți despre prietenie și încredere, cel de-al VI-lea volum al colecției „Sfinții Părinți pe înțelesul tuturor”. Lucrarea reunește texte patristice referitoare la prietenie și încredere și comentarii realizate de Domnul Ionuț Vișan, informează Sectorul cultural și comunicații media al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Volumul adresează publicului invitația de a reflecta asupra sentimentului nobil, sincer, lipsit de vicleșug, numit prietenie și la unul dintre cei mai importanți factori care o
Apariţie editorială: Sf. Vasile cel Mare, Despre sfințenie
Miercuri, 27 Mai 2020
Despre sfințenie, volumul final al seriei Florilegii Vasiliene, care cuprinde selecții însoțite de comentarii din scrierile Sfântului Vasile cel Mare, a fost publicat recent la Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei. Volumul reunește temele fundamentale legate de sfințenie, tratate de Sf. Vasile cel Mare. „De vreme ce întreaga viață a creștinului se reduce la această căutare fără încetare a sfințeniei, a modului în care sufletește el poate deveni bineplăcut lui Dumnezeu, sperăm ca lucrarea de față să ofere
Creația artistică din satul românesc evidenţiată în „Casa omului, Casa Domnului. Elemente de artă populară românească”.
Sâmbătă, 28 Martie 2020
La Editura Cuvântul Vieții a Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a apărut lucrarea intitulată Casa omului, Casa Domnului. Elemente de artă populară românească. Volumul evidențiază adevărata valoare a obiectelor de patrimoniu, care este nu numai una estetică, ci mai cu seamă una identitară. „Prin intermediul textului și al imaginii, lucrarea își propune să analizeze creația artistică din lumea satului românesc, oprindu-se asupra patrimoniului cultural mobil. Cele patru secțiuni sunt dedicate pictării icoanei pe sticlă, prelucrării lutului (ceramica țărănească), prelucrării lemnului (cruci
Editura Cuvântul Vieții: Antologie despre satul românesc din clasici ai culturii naționale
Vineri, 6 Martie 2020
Editura Cuvântul Vieții pune la dispoziția cititorilor lucrarea „Percepții privind satul românesc: antologie din clasici ai culturii naționale. Antologia a fost realizată în contextul Anului Omagial al satului românesc și este structurată în două părți: „Relatări din vatra satului, de la momentul Ion Roată la marea împroprietărire” (texte din Mircea Platon, Dinicu Golescu, Dr. Constantin Caracaș, Ioan Slavici, Calistrat Hogaș ș.a.) „Satul ca teritoriu simbolic, teren de cercetare și ordine socială distinctă” (articole realizate de Ionuț Butoi, Nicolae Iorga, Simion